سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
 
نمونه سوالات پیش دانشگاهی و متوسطه رشته های ریاضی، تجربی، انسانی
 
 
سرزنش بسیار، دل ها را کینه ور می کند و یارانرا می پراکَنَد . [امام علی علیه السلام] 
»» مطالعه چرا و چگونه!؟ نویسنده: مصطفی جوادزاده-لیسانس مدیریت و برن

مطالعه چرا و چگونه!؟

نویسنده: مصطفی جوادزاده-لیسانس مدیریت و برنامه ریزی آموزشی

یکی از پیش نیازهای مهم رشد و توسعه فرهنگی و اجتماعی و حتی اقتصادی داشتن جامعه ای اهل کتاب و مطالعه است.

    دستیابی به چنین جامعه ای به برنامه ریزی هدفمند و آزموده و به استمرار آن نیازمند است.

    اهمیت بررسی جایگاه مطالعه از آنجا ناشی می شود که کتاب به منزله گنجینه های عظیم دانش بشری - اعم از آثار جدید و آثار قدیم - به عنوان یک منبع معتبر و قابل استفاده، همواره مورد توجه قرار گرفته است.

    سازمان آموزش علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در بسیاری از کنفرانس های خود اساس توسعه اقتصادی را گسترش کتاب و برنامه ریزی درازمدت آموزش دانسته است؛ شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل نیز کتاب را یکی از وسایل لازم عمران و پیشرفت ملت ها دانسته است (ابرامی، 1357)

    در اوایل قرن 20 مسئله مطالعه، علاقه مندی و عادت آن بیشتر جنبه تفنن و سرگرمی داشت و تنها اهل ادب و تحقیق خود را محتاج به مطالعه مرتب و مداوم می شمردند. تحول اقتصادی و عظیمی که در امر پیشرفت علم و صنعت در کشورهای مترقی جهان ایجاد گردید، با تعمیم تعلیمات عمومی که نتیجه نیازمندی های شدید به کارگران و افراد متخصص برای گرداندن چرخ عظیم صنعت بود، این مسئله (مطالعه) را از حالت انفرادی خارج و به مسئله عمومی و پایه ای از تحصیل و تربیت مبدل کرد (امیرهادی، 1383)

    رشد سالانه آزاد شدن اطلاعات در دنیا و همچنین سرعت رو به رشدی که جریان اطلاع رسانی و کسب اطلاعات به خود گرفته است، این نیاز را شامل می شود که تمامی کسانی که می خواهند خود را با ا ین روند رو به پیشرفت، همسو کنند، باید خود را در جریان این دریای عظیم و پهناور جستجو کنند و این امر با ایجاد رغبت و عادت کردن به مطالعه و کتابخوانی میسر خواهد شد.

    نقطه آغازین این حرکت عظیم فرهنگی، آشنایی والدین، مربیان و دست اندرکاران مسائل تعلیم و تربیت با نقش کتاب و مطالعه در زندگی فردی و اجتماعی بوده. و همچنین آگاهی دادن آنان از روش های مختلف ایجاد روحیه عادت به مطالعه، روش مطالعه صحیح و یادگیری بهتر در کودکان و نوجوانان است.

    از آنجا که والدین و مربیان تاثیر زیادی در تعلیم و تربیت فرزندان خود دارند، باید شرایط و موقعیت های مختلف را به خوبی بشناسند برهمین اساس راه و روش صحیح را در پیش بگیرند و این راه تضمین کننده موفقیت آنها در این زمینه خواهد بود.

    مهمترین عامل پرداختن به این موضوع در این نوشتار احساس نیازی بود که اول در خود سپس در میان قشر جوان و بخصوص دانشجویان احساس می شد که راه تحصیل و کتابخوانی در دوره های آموزش عالی و در درک و فهم مطالب کتاب ها دچار مشکل هستند.

    باتوجه به مشکلات ذکر شده که متخصصان آموزشی اذعان دارند “هیچ مهارتی برای بشر پرارزش تر از مهارت در خواندن، مطالعه و سودجستن از آن نیست” (حمدی پور، 1380)

    تعاریف مطالعه:

    در لغت نامه دهخدا، مطالعه به معنای نگریستن بر هر چیزی برای واقف شدن به آن و تامل و تفکر و اندیشه، نظر به دقت است و مطالعه کردن به معنی نگریستن در چیزی برای وقوف بر احوال آن آمده است.

    در فرهنگ معین، مطالعه یعنی خواندن کتاب یا نوشته ای و فهمیدن آن، قرائت نوشته ای برای درک آن ذکر شده است.

    در فرهنگ علوم رفتاری مطالعه به 3 عامل زیر به کار رفته است:

    -1 به کار بردن عقل یا ذهن برای یک مسئله یا موضوع

    -2 رشته ای از یادگیری است

    -3 بحث و بررسی درباره یک موضوع، یا یک بحث خاص و یا گزارش درباره تحقیق

    در تعاریف موجود دیگر، مطالعه را به 2 بخش تقسیم می کند. مطالعه در معنا و مفهوم وسیع آن، همان ارتباط است. ارتباط با دنیای تازه به وسیله آثار به جا مانده از دیگران، آثاری که نشان دهنده طرز تفکر آنان و شامل آثار تاریخی و جغرافیایی، هندی و غیره است، در قسمت دوم، مطالعه رادر معنای خاص آن بیان می نماید که عبارت است از ارتباط با افکار دیگران به وسیله کتاب یا هر نوع نوشته دیگر.

    نکته ای که در میان تعاریف بالامستتر است، قصد و عمد در انجام این عمل (مطالعه) است. یعنی مطالعه فرایندی هدفمند و بنا به میل شخصی می تواند به هر سویی کشانده شود و بستگی به نوع علاقه و کشش درونی شخص دارد. علاقه ای که فرد در زندگی به ورزش بدمینتون دارد باعث می شود که به خواندن و مطالعه مجلات و روزنامه های تخصصی بپردازد یا همچنین در مسائلی که فرد درگیر آن است، چه در شغل که باعث می شود فرد اطلاعات مربوط به آن شغل را از مجلات یا از سایت های مختلف جستجو کند، مانند اطلاعات بازار بورس و هنر، آشپزی و ... 

    انواع مطالعه:

    در تعاریف عملیاتی مطالعه را به 2 صورت می توان مشخص و متمایز کرد (البته باتوجه به موارد مورد مطالعه) 

    الف) کتب درسی و منابع درسی: که عبارتند از کتاب های درسی که از طرف سازمان آموزش و پرورش برای همه دوره های تحصیلی و مقاطع 3 گانه و پیش دانشگاهی و همچنین مقاطع قبل از آنها (ابتدایی، راهنمایی) تعیین گردیده است و دانش آموزان باید در طول سال تحصیلی فقط این کتاب ها را برای وارد شدن به مقاطع بالاتر پاس کنند. در مقاطع آموزش عالی، کتب و منابعی که مورد نظر اساتید می باشد که اکثرا تالیفی یا ترجمه است و برای گذراندن واحد درسی و اخذ امتحان به دانشجویان معرفی می گردد.

    ب) مطالعه منابع غیردرسی: روزنامه، مجلات، کتاب داستان، رمان، اطلاعات عمومی و .. مشخصه اصلی این منابع را می توان، افزایش اطلاعات شخصی و آگاهی فردی عنوان کرد و نوع آن بستگی به علایق فرد دارد.

    تفاوت انواع مطالعه

    چنانچه در تعاریف بالاقید شده است، مشخص است که در مطالعه منابع درسی انعطاف پذیری نسبت به منابع غیردرسی کمتر است. در نحوه انتخاب، در کتاب های درسی تعیین منابع توسط سازمان آموزش و پرورش و در آموزش عالی توسط اساتید صورت می گیرد، ولی در مطالعه منابع غیر درسی انتخاب کننده فرد و با علاقه او صورت می گیرد. ولی در جامعیت منابعی که توسط سازمان آموزش و پرورش و اساتید مشخص می شود، به نسبت از منابعی که فرد انتخاب می کند جامعیت بیشتری دارد (باتوجه به تجربه.)

    ممکن است در کتاب ها و منابع درسی که برای دانش آموزان و دانشجویان تعیین و مشخص می گردند تمام مطالب منابع، در طول سال تحصیلی و ترم مطالعه نشود و شاید مطالب مهم مطالعه نشود و ابتر بماند. ولی در مطالعه منابع غیردرسی باتوجه به مطالب عرضه شده این امکان به نسبت کمتر است.

    روش های مطالعه

    مطالعه ثمربخش از 2 عامل متاثر است، یکی علاقه نسبت به مطلب خواندنی، دیگری کاربرد ماهرانه فنون مطالعه، علاقه نسبت به مطالب خواندنی سبب می شود تا شخص به مطالعه بیشتر بپردازد، مطالعه بیشتر منجر به بهتر شدن فنون مطالعه می شود، کاربرد فنون بهتر، مطالعه را آسانتر، سریع تر و لذت بخش تر می سازد، در نتیجه علاقه خواننده نسبت به مطالعه افزایش می یابد و سبب می شود تا او به مطالعه بیشتر بپردازد، از خواندن مطالبی که نباید بخواند دوری نکند و در زمان کمتر مطالب بیشتری را بخواند (سیف، 1379.) 

    کی. پی بالدریج از متخصصین آموزشی در کتاب روش های مطالعه، این روش ها را به 7 گروه تقسیم می کند. 

    -1 خواندن اجمالی: 

    هدف از خواندن اجمالی، دست یافتن به نکات و مطالب مهم کتاب و کشف کردن ساختمان مواد و مطالبی در یک زمان کوتاه و با سرعت زیاد است. روش خواندن اجمالی، مبتنی است بر یک نمونه گیری سریع از نکات اساسی و صرف نظر کردن از جزئیات، در این روش مطالعه، در جستجوی نکات کلیدی درباره مواد و ساختمان مطالب و نظر و سبک مولف هستیم.

    -2 تند خواندن:

    هدف از تند خواندن یا سریع خواندن یک کتاب، کسب یک آشنایی کلی، با مطالب کتاب از طریق مرور کتاب، با یک سرعت فوق العاده زیاد است. برای مرور کردن مطالبی که قبلاخوانده ایم و هنگامی که درک کمتری از مطالب، مورد نیاز است و وقت کمی موجود است، این روش توصیه می گردد.

    روش تندخواندن بر فن دیدزدن مبتنی است. دیدزدن مستلزم یک حرکت منظم، همراه با ریتم چشم بر روی صفحات است که فن دیدزدن امکان مرور مطالب را به طرزی بسیار سریع میسر می سازد.

    -3 عبارت خوانی:

    هدف عبارت خوانی افزایش سرعت مطالعه است. از طریق خواندن عبارات و جملات، به عوض خواندن کلمات عبارت خوانی باعث افزایش درک مطلب، از طریق شناسایی اندیشه ها و مفاهیم و رابطه بین آنها می شود. 

    -4 دقیق خوانی:

    هدف دقیق خوانی درک کامل مطالب خوانده شده و نگهداری آنها به طرزی منظم و منطقی در حافظه است، به طریقی که یادآوری آنها برای استفاده های بعدی میسر باشد.

    از طریق دقیق خوانی می توانیم فهم بیشتری از مطالب توسط درک ساختمان مفاهیم و معانی داشته باشیم و خواننده ای که از این روش استفاده می کند. فنون اساسی روش دقیق خوانی عبارتند از سازمان دادن، حاشیه نویسی و علامت گذاری و خلاصه کردن.

    -5 خواندن تجسسی:

    هدف خواندن تجسسی افزایش دامنه تمرکز حواس و درک عمیق تر معانی است.

    به کسی که دنبال چیزی می گردد، از کسی که دنبال آن نمی گردد به احتمال بیشتری آن چیز را پیدا می کند. سوالات به شما کمک می کنند تا به دنبال چیزها بگردید. طرح سوال قبل از خواندن و در ضمن خواندن اجمالی، قدرت پیش بینی و علاقه مندی شما را افزایش می دهد.

    -6 انتقادی: 

    هدف از خواندن انتقادی دستیابی به قضاوت مستدل و درگیری عمیق تر با مطالب از طریق تجزیه و تحلیل معانی است. منظور از خواندن انتقادی، قضاوت کردن در مورد درستی، اعتبار، یا ارزش مطالب خواندنی براساس ملاک ها یا استانداردهای صحیح است. این کار می تواند، خواننده را از طرز تفکر معمولی و تنگی دید فارغ کند. این نوع خواندن همچنین، توانایی تشخیص و ارزش نهادن به زیبایی، نظم و حقیقت، یا هر چه که تعادلی را در برمی گیرد، ایجاد می کند. 

    -7 درک زیبایی و جنبه های هنری مطلب: 

    هدف از خواندن برای درک زیبایی و جنبه های هنری مطالب، افزایش آگاهی و لذت بردن از کارهای هنری است. 

    در این روش علاوه بر خواندن برای درک زیبایی و جنبه های هنری که موجب بسط آگاهی از مطالب خوانده شده می شود، باعث غنی کردن زندگی و کسب لذت است. 

    تاثیرات مطالعه: 

    مطابق تحقیقات و بررسی های “ویلز، براسون و بردشاو” 5 تاثیر عمده از مطالعه، به دست آمده است که عبارتند از: 

    -1 عامل وسیله ساز: یعنی آشنایی و شناخت کاملی از مشکلات واقعی و داشتن صلاحیت کامل برای روبرو شدن با مشکلات 

    -2 تاثیر در شخصیت و ایجاد شخصیت جدید: واژه شخصیت در زبان روزمره معانی گوناگونی دارد، گاه منظور از شخصیت درجه کارایی و جاذبه اجتماعی آن مورد نظر است، گاه به منظور توصیف بارزترین ویژگی شخص به کار می رود، ولی روانشناسان در بحث از شخصیت بیش از هر چیز به تفاوت های فردی توجه دارند، یعنی ویژگی ای که یک فرد را از دیگران جدا و متمایز می کند.

    با این حال تاثیری که مطالعه می تواند در شخصیت فرد داشته باشد، همه موارد بالارا در برمی گیرد. چون در شیوه تفکر و نحوه سازگاری فرد با محیط تاثیر بسزایی دارد و تاثیر آن در فرد، می تواند باعث رهایی، از احساس حقارت و اطمینان به خود باشد و موفقیت او را در محیط تضمین کند.

    -3 تاثیر در بحث و استدلال: یعنی تقویت یک عقیده یا تبدیل و تغییر و تفسیر آن به عقیده دیگر، از طریق بحث و استدلال میزان مطالعه و پرورش و رشد عقیده رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. افراد را می توان با ابراز عقیده و بحث و استدلال آنها در موضوعات مختلف ارزیابی کرد و توان آنها را در موفقیت و پیروزی شان در مباحث و گفتگوها و مناظره ها و مقبولیت نظراتشان توسط جمع و افراد مختلف، را می تواند در تاثیرات مطالعه منابع و میزان آن دانست.

    -4 تاثیر در زیبایی: یعنی کسب تجارب زیبایی شناسی از طریق ادبیات و هنر و ... 

    در مطالعه ادبیات و هنر و آگاهی از مطالبی که در این علوم قرار دارد و لذتی که با مطالعه این منابع، پیش روی خرد قرار می گیرد، از جمله فواید مطالعه این آثار است. دکتر علی اکبر سیف از متخصصان آموزشی از جمله تاثیرات مطالعه در زیبایی را: 

    افزایش میزان درک و فهم از طریق کشف معانی عمیق یک نوشته. 

    بالابردن سطح آگاهی نسبت به اهداف زندگی و فلسفه حاکم بر آن، از طریق شریک شدن در احساسات و تجربیات و طرز فکر دیگران.

    بهره گیری بیشتر از استعدادهای شخصی از طریق برانگیختن افکار، ادراکات و احساسات و ... می داند.

    -5 تاثیر در آسودگی خاطر:

    یعنی رهایی از افکار و عقاید بخصوص از طریق مطالعه منابعی که آن طرز فکرها و عقاید قبلی را تعدیل یا تغییر داده و انسان را به آرامش خاطر می رساند.

    تاثیر مطالعه در زندگی فوق العاده وسیع است. یک مطالعه کننده، می تواند مهارت های تازه یاد بگیرد، حقایق تازه ای را معرفی کند، فردی با معلومات بار بیاید و می تواند با افکار جدید و نوآور، اقدامات شکوفایی به عمل آورد.

    اهمیت و ضرورت مطالعه کردن: 

    کتاب بر عالم تمدن فرمانروایی می کند. “ولتر”

    هیچ اهمیت و ضرورتی بالاتر از این مسئله نیست که مطالعه چه تاثیرات عمیق، در روح و روان و خودسازی افراد می گذارد و در رشد و شکوفایی اقتصادی و آگاهی سیاسی افراد جامعه، چه ردپاهایی از خود به جای می گذارد.

    تکامل فرهنگ هر جامعه، مدیون و مرهون شناخت ویژگی های فرهنگی و تاثیر آن بر افراد جامعه است.

    امروزه مطالعه کردن یکی از شاخص های توسعه و رایج ترین محصول فرهنگی کشورهای مختلف محسوب می شود، زیرا مطالعه کتاب و فرهنگ کتابخوانی نمایانگر، رشد ملی و از نشانه های بارز بالندگی فرهنگ و تمدن هر کشور است.

    در دنیای متغییر قرن 21 که هر روز در زمینه های علمی، هنری، سیاسی و اقتصادی و ... یک اتفاق تازه می افتد و خط جدیدی به راه می افتد کتاب و مطالعه جایگاه ویژه ای دارد و دیگر مثل سابق کار افراد منحصر به فرد نیست. هر کسی در هر شغل و مقامی لازم است به طور مرتب مقداری از وقت خود را به مطالعه و مطالب اختصاص دهد، چه این مطالب از روزنامه یا مجلات یا کتاب های گوناگون باشد.

    نگاهی گذرا به علل پیشرفت کشورهای جهان، چه توسعه یافته و چه در حال توسعه و عقب مانده، مبین این واقعیت است که بخش عظیمی از این موفقیت های آنها در سایه توجه شان به نسل نوجوان و جوان و سرمایه گذاری در جهت رشد و پرورش استعدادهای آنان بوده است. 

    در جوامع پیشرفته دنیا که اهمیت مطالعه و خواندن مطالب مختلف بر مردم آشکار شده است، بهبود وضع مطالعه و راه های صحیح و تسریع در این امر و درک بهتر و فهم مطالب یکی از اقدامات مهم آموزشی محسوب می شود. 

    در جوامع مترقی روش های درست مطالعه نه تنها در ضمن آموزش دروس مختلف آموزشگاه ها به یادگیرندگان ارائه می شود، بلکه دوره های کوتاه مدت و بلندمدت روش های درست مطالعه و روش های سریع خواندن و مفهومی برای تمامی افراد علاقه مند دایر شده است و جهت شرکت جستن مردم در این دوره ها آنان را به عوامل مختلف مورد تشویق و ترغیب قرار می دهند (سیف علی اکبر، 1379.) 

    متاسفانه از آنجا که فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه ما هنوز جایگاه خود را به دست نیاورده است و از وضعیت نامطلوبی برخوردار است، لذا باید برای ایجاد رغبت و عادت در کودکان ونوجوانان به مطالعه خواندنی های مطالب جدی، علمی، فنی و شغلی و... چاره اساسی اندیشیده شود. نوشته های دیگران ()
نویسنده متن فوق: » مسعود ( شنبه 91/1/19 :: ساعت 7:58 صبح )

»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

نمونه سوالات جبر و احتمال (سوم ریاضی) تمامی نمونه سوالات با ف
نمونه سوالات حسابان (سوم ریاضی) تمامی نمونه سوالات با فرمت pd
نمونه سوالات زبان فارسی 3 (غیر انسانی) تمامی نمونه سوالات با ف
نمونه سوالات تاریخ معاصر ( ریاضی و تجربی) تمامی نمونه سوالات
نمونه سوالات شیمی 3 (ریاضی و تجربی) تمامی نمونه سوالات با فرم
نمونه سوالات عربی 3 (غیر انسانی) تمامی نمونه سوالات با فرمت p
نمونه سوالات دین و زندگی سال سوم متوسطه کلیه رشته ها تمامی نم
نمونه سوالات ریاضی پایه 1 ( پیش انسانی) پیش دانشگاهی , چهارم متو
نمونه سوالات تاریخ شناسی ( پیش انسانی) پیش دانشگاهی , چهارم متوس
نمونه سوالات جغرافیا ( پیش انسانی) پیش دانشگاهی , چهارم متوسطه ک
نمونه سوالات فلسفه (پیش انسانی) پیش دانشگاهی , چهارم متوسطه کلیه
[عناوین آرشیوشده]


خواندن اجمالی روشی برای کشف نکات و مطالب مهم یک کتاب در زمان ک[2] . تکنیکهای حضور فعال در کلاس 1.همراهی با مدرس : بسیار مهم است که[2] . چهل نکته مهم برای مطالعه 1. طبق برنامه مدرسه،درسهای هر روز را ه[2] . حفظ کامل لغتنامه در 3 سوت آیا تاکنون به دنبال روشی بهتر برای حف . چگونه تندتر بخوانیم ؟ اشاره امروزه خیلی ها از کندخوانی رنج می ب . چگونه خودم را به مطالعه علاقه‏مند کنم؟! 66 نکته درباره مطالعه . * چند توصیه مهم برای آغاز مطالعه : ابتداء ، چند توصیه مهم برای آ . 6 نکته مهم برای یادگیری بهتر! سالها کارشناسان بر این باور بودند . آموزش روش های مطالعه به کودکان یکی از پرسشهایی که این روزها بی . افزایش کارآیی مطالعه 20 نکته برای تمرکز حواس در هنگام مطالعه . برنامه ریزی درسی از کجا شروع کنم؟ - چگونه برنامه ریزی کنم؟ - از . تمرکز حواس هنگام مطالعه و روشها تقویت آن انسان ، به سبب ویژگیها . دروس اختصاصی تمام گروه ها دروس اختصاصی گروه علوم ریاضی ریاضیات . راهنمای روش مطالعه صحیح و اصولی و روشهای مرور مطالب خوانده شده م . روش های تقویت تمرکز حواس و جلوگیری از حواس پرتی انسان، به سبب . روش های صحیح مطالعه » " اَللهُمَّ أخرِجنی مِن ظُلُماتِ الوَهم وَ . روش هایی برای موفقیت در آزمون کنکور برای کسب موفقیت در آزمون . سخت افزار و نرم افزارهای مطالعه موفق علم آموزی، و مطالعه کسب مها . سوالات دین و زندگی پیش دانشگاهی , چهارم متوسطه کلیه رشته ها تما . سوالات زبان و ادبیات فارسی 1 پیش دانشگاهی , چهارم متوسطه کلیه رش . سوالات معارف اسلامی 2 پیش دانشگاهی , چهارم متوسطه کلیه رشته ها . عادت های غلط درمطالعه روش های درست خواندن رابیاموزیم علت بهره ور . عربی 2 (پیش انسانی ) خرداد ماه 82 دبیرستان شاهد امام پیش دانشگاه . فرا شناخت الگوی تدریس مبتنی بر نظریه فرا شناخت Metacognition مقد . کلیدهاى بهداشتى یادگیرى . درست راه بروید آیا تا به حال به راه ر . کنترل محیط مطالعه 1ـ یک مکان معین را برای مطالعه کرن تخصیص دهی . ماهی را نگهدار یا چگونه حافظه‌مان را در هفت گام تقویت کنیم؟ شاید . مرور چیست؟ فرض کنید که فردی، مطلبی را به طور دقیق مطالعه کرده . مطالعه اثربخش مقدمه آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که هنگ . مطالعه چرا و چگونه!؟ نویسنده: مصطفی جوادزاده-لیسانس مدیریت و برن . نمونه سوالات ادبیات فارسی 1 ( پیش انسانی) پیش دانشگاهی , چهارم م . نمونه سوالات ادبیات فارسی 2 ( پیش انسانی) پیش دانشگاهی , چهارم م . نمونه سوالات تاریخ شناسی ( پیش انسانی) پیش دانشگاهی , چهارم متوس . نمونه سوالات تاریخ معاصر ( ریاضی و تجربی) تمامی نمونه سوالات . نمونه سوالات جبر و احتمال (سوم ریاضی) تمامی نمونه سوالات با ف . نمونه سوالات جغرافیا ( پیش انسانی) پیش دانشگاهی , چهارم متوسطه ک . نمونه سوالات حساب و دیفرانسیل 1 ( پیش ریاضی) پیش دانشگاهی , چهار . نمونه سوالات حسابان (سوم ریاضی) تمامی نمونه سوالات با فرمت pd . نمونه سوالات دین و زندگی سال سوم متوسطه کلیه رشته ها تمامی نم . نمونه سوالات ریاضی پایه 1 ( پیش انسانی) پیش دانشگاهی , چهارم متو . نمونه سوالات ریاضی عمومی 1 ( پیش تجربی) پیش دانشگاهی , چهارم متو . نمونه سوالات ریاضی عمومی 2 ( پیش تجربی) پیش دانشگاهی , چهارم متو . نمونه سوالات زبان انگلیسی 1 پیش دانشگاهی , چهارم متوسطه کلیه رشت . نمونه سوالات زبان انگلیسی 2 پیش دانشگاهی , چهارم متوسطه کلیه رشت . نمونه سوالات زبان و ادبیات فارسی 2 پیش دانشگاهی , چهارم متوسطه ک . نمونه سوالات زمین شناسی 1 ( پیش تجربی) پیش دانشگاهی , چهارم متوس . نمونه سوالات زمین شناسی 2 ( پیش تجربی) پیش دانشگاهی , چهارم متوس . نمونه سوالات زیست شناسی 1 ( پیش تجربی) پیش دانشگاهی , چهارم متوس . نمونه سوالات زیست شناسی 2 ( پیش تجربی) پیش دانشگاهی , چهارم متوس . نمونه سوالات شیمی 1 (ریاضی و تجربی) پیش دانشگاهی , چهارم متوسطه . نمونه سوالات شیمی 2 (ریاضی و تجربی) پیش دانشگاهی , چهارم متوسطه . نمونه سوالات عربی 1 (پیش انسانی ) پیش دانشگاهی , چهارم متوسطه کل . نمونه سوالات عربی 3 (غیر انسانی) تمامی نمونه سوالات با فرمت p . نمونه سوالات علوم اجتماعی (پیش انسانی) پیش دانشگاهی , چهارم متوس . نمونه سوالات فلسفه (پیش انسانی) پیش دانشگاهی , چهارم متوسطه کلیه . نمونه سوالات فیزیک 1 ( پیش تجربی) پیش دانشگاهی , چهارم متوسطه کل . نمونه سوالات فیزیک 1 ( پیش ریاضی) پیش دانشگاهی , چهارم متوسطه کل . نمونه سوالات فیزیک 2 ( پیش تجربی) پیش دانشگاهی , چهارم متوسطه کل .
 

>> بازدید امروز: 35
>> بازدید دیروز: 48
>> مجموع بازدیدها: 323557
» درباره من «

نمونه سوالات پیش دانشگاهی و متوسطه رشته های ریاضی، تجربی، انسانی

.::مرجع کد آهنگ::.

.::دریافت کد موزیک::.» پیوندهای روزانه «

فروشگاه اینترنتی سوپراستور
فروشگاه اینترنتی شاه مارکت
فروشگاه اینترنتی امروز مارکت
فروشگاه اینترنتی چلچلی
فروشگاه اینترنتی لیزشاپ
فروشگاه اینترنتی بچه مارکت
فروشگاه اینترنتی زیور مارکت
فروشگاه اینترنتی دل مارکت
فروشگاه اینترنتی آقا مارکت
فروشگاه اینترنتی خاوران مارکت [1]
فروشگاه اینترنتی ماهواره کالا
فروشگاه اینترنتی نینجامارکت
فروشگاه اینترنتی بای اُور [1]
فروشگاه آنلاین خاوران شاپ [5]
[آرشیو(14)]

» آرشیو مطالب «
اردیبهشت 90
فروردین 91
اردیبهشت 91

» لوگوی وبلاگ «


» لینک دوستان «
به سوی فردا
(( همیشه با تو ))
بلوچستان
تکنولوژی با طعم دوستی
کارواش خانگی همه کاره جت مینی
دستگاه بادکش طبی بدن رفع خستگی و حجامت
فرزانگان امیدوار
هواداران بازی عصر پادشاهان ( Kings-Era.ir )
پنکه خورشیدی ماشین AUTO COOL
لحظه های آبی( سروده های فضل ا... قاسمی)
تیشرت و شلوارک لاغری
کارشناس ارشد اقلیم شناسی دربرنامه ریزی محیطی
آفتاب گردون
جــــــــــــالب
آنلاین گلچین
دنیای آسان
سیتی شاپ
بازارچه
اسپایکا
سایت اطلاع رسانی دکتر رحمت سخنی Dr.Rahmat Sokhani
فروشگاه بیستِ بیست
کلبه دوستانه
توس مارکت
فروش اینترنتی
خرید اینترنتی, ovdn hdkvjkjd
نظرمن
لیلای مجنون
دیار عاشقان
برادرم نگاهت، خواهرم حجابت
عقیل صالح
مهندس محی الدین اله دادی
Mystery
مشاور
اسیرعشق
لی مین هو
بهانه
جبهه مقاومت وبیداری اسلامی
بصیرت مطهر
عالی نیوز
مقبلی جیرفتی
طراوت باران
دخی رپر
Note Heart
تعمیرات تخصصی انواع پرینتر لیزری اچ پی HP رنگی و تک رنگ و اسکنر
دل پرخاطره
خنده بازار
farzad almasi
.: شهر عشق :.
ܓღ فـــرقــ بــیــنـــ عـشــقــ و دوسـت داشــتــنــ
ما تا آخرایستاده ایم
سایت روستای چشام (Chesham.ir)
**سکوت صعود تنهایی من**
...
تـلاطـم ارونـد
عکس های زیبا و دیدنی از دنیای پرندگان
❤ღنیلوفرهای آبیღ❤
ashura.shia.muharram
نوشته نشده های یک دکتر
کوثر ولایت
تکنیکهای دوست یابی، دوست خوب، دوست یابی
آشفته حال
داستان های جذاب و خواندنی
قصرماشین
بغض تلخ
کلبه عاشقانه
بلور نازک احساس
ماایستاده ایم
*×*عاشقانه ای برای تو*×*
مطی جون
پادشه خوبان
عاشقتم
شبستان نور
برادران شهید هاشمی
پریا جووون
دختر وروجک
.:گـــــمـــــــنـامی بــــجـــــوی:.
خاکیهای آسمانی
فیزیک زیبا( آموزش به زبان ساده)
ماه نگار- گالری هنر های من و دوستم
بمب خنده
قـــ❤ــلـــــب هـــــای آبـــــی انــ❤ـــاری
متن عشقی
اسیرعشق
دل پرخاطره
Manna
بخند، شارژ شی!!!
tak & tanha
ارواحنا فداک یا زینب
اعداداوّل ، رازی پنهان
❤ღمشکات نور الله ღ❤
mystery
انجام پروژه های دانشجویی برای دانشجویان کنترل
دریچه....
مهدی یاران
اس ام اس جدید/ پـَـــ نَ پـَـ/ پیامک جدید/چیستان
عمار
... یاس ...
عکس های جالب و متحرک
وکیل دادگستری و مشاور حقوقی
زازران
مقاله های تربیتی
ایران در پیچ و خم تاریخ
اتیسم، اتیستیک، آسپرگر، رت، اختلالات نافذ رشد
مشتاق
عدالت جویان نسل بیدار
محمدرضا ترابی زارچی
نرم افزارهای نوکیاو موتورلا و سونی اریکسون و سامسونگ
محسن نصیری(هامون)
توس بازار
ست مانتو و شال طرح پارمیس
فروش دستگاه دلمه پیچ, فروش دستگاه دولمه پیچ
تی وی مارکت
چرخ خیاطی
ساعت دیواری فانتزی
گلچین اینترنتی
میهن کالا
عمو همه چی دان
هادرباد * روستایی در شرق شهرستان بیرجند * HADERBAD
ماهساچ
دلمه پیچ, دستگاه دلمه پیچ Dolmer
هسته گیر آلبالو
گوشی نوکیا 1110، خرید اینترنتی گوشی نوکیا 1110
ست سارافون ودامن شلواری نیلوف
آرزوهای من...
دلتنگی
گل خشک
کلاه بافتنی
ساعت مچی در استایل مار کبری
خرید اینترنتی مینی پنکه ASD Minifan، مینی پنکه ASD Minifan جدید،
قالب بستنی ساز کودک
دستگاه بادکش طبی بدن و حجامت
بسته بزرگ اشتغال زایی و کسب درآمد
جکدونی عمو حسن
رومیزی ترمه گل
راه و چاه
شور جوانان و ازدواج جوانان
بهترین ها برای ایرانیان
گلچین اینترنتی
پیانــــــــــــــــــــــــــــــــو
عاشقانه
دهکده کوچک ما
هایپرمارکت
فروشگاه گل آمیتیس - حسن آباد جرقویه اصفهان
فروش ویژه ساعت مچی
فــــــقــــــط خــــــدا
مردی که رفت برنگشت تو یک جوان مرد بود.
فنون تدریس و یادگیری، علوم روز
آرایشگری و زیبایی و بهداشت پوست
دیجی بازار
افسانه خورشید و ماه
عکس-های-جدید-از-سریال-خورشید-و-ماه
یادتم یادم باش
یام‍ــــــــــــــــه‍ـــــــد ـــی
جدیدترین گلچین ها
دیجی بازار
شمع سازی و چشم های متحرک زیبا و فانتزی
مدرن
سروش مارکت
دختر رویایی...
فروشگاه سی گل
روان شناسی مثبت گرا
پد ضد عرق Underarm shild
کلبه تنهایی
بیمه کارآفرین(بیمه عمر)
روان شناسی
جزتو

» صفحات اختصاصی «

» لوگوی لینک دوستان «


» طراح قالب «